Transport szkła – jak spakować ładunek?

transport szkła

Przewóz delikatnych przedmiotów, w tym transport szkła, wymaga należytego przygotowania. Przedmioty szklane są szczególnie podatne na uszkodzenia ze względu na kruchą budowę. Chodzi tu nie tylko o kolizje drogowe, ale także gwałtowniejsze hamowanie czy jazdę po wybojach. O prawidłowy przebieg transportu przedmiotów szklanych zadbasz w pierwszej kolejności podczas pakowania. Odpowiednie zabezpieczenie delikatnych towarów to połowa sukcesu.

Transport szkła – kartony

Pakowanie przedmiotów szklanych zaczynamy od znalezienia mocnego kartonu. Powinien być on dopasowany pod względem rozmiaru do gabarytów zawartości. W zbyt dużym kartonie szkło będzie przesuwać się podczas jazdy, co zwiększy ryzyko uszkodzeń. Dobrej jakości kartony to te o grubych ściankach, często wykonane z tektury falistej. Dla pewności warto podkleić pudło mocną taśmą klejącą. Owiń każdy przedmiot z osobna gazetami, papierem lub folią bąbelkową przed zapakowaniem go w karton. To dodatkowa warstwa amortyzująca.

Wypełnienie przesyłki

Kolejny krok to wypełnienie. Nawet w dobrze dopasowanym pod względem wielkości kartonie zostają puste miejsca, które należy zapełnić. Jako wypełniaczy możemy użyć zwiniętych w kulki gazet, folii bąbelkowej, styropianu czy drobnych piankowych elementów. Jeśli organizujemy transport szkła bez ostrych krawędzi, dobrym pomysłem będą także poduszki powietrzne.

Przy pakowaniu wielu przedmiotów do jednego pudła, pamiętajmy o naczelnej zasadzie: większe przedmioty wkładamy jako pierwsze, a małymi dopełniamy. Kruche przedmioty zapakuj w dwa kartony. Ostrożności nigdy za wiele.

Ostrożnie, szkło!

Masz już gotowy karton – i co dalej? Najlepiej przykleić na nim specjalne nalepki informujące, że w środku znajduje się delikatny towar. Dla pewności umieść je na kilku bokach paczki. Jeśli nadajesz przesyłkę, zadbaj, żeby na kartonie nie znalazły się niepotrzebne elementy, takie jak na przykład kody kreskowe niedotyczące zawartości.

Zleć transport szkła firmie transportowej

Wazony, szklane drobiazgi, pamiątki rodzinne, lustra czy szklane żyrandole – cokolwiek masz do przewiezienia, możesz skorzystać z giełdy transportowej, umieszczając zlecenie w kategorii delikatne. Przewoźnicy podejdą do tematu profesjonalnie i dołożą wszelkich starań, żeby transport szkła przebiegł bezpiecznie i bezkolizyjnie. Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że zgodnie z prawem przewozowym obowiązek zapakowania ładunku stoi po stronie zleceniodawcy. Nie bagatelizujmy więc tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *