Przewóz dużych przedmiotów samochodem osobowym – przepisy

przewóz dużych przedmiotów

Przewóz dużych przedmiotów może stanowić wyzwanie, jeśli nie posiadamy odpowiedniego samochodu. Dotyczy to różnych sytuacji – transportu choinki na święta, przeprowadzki czy remontu. Warto wiedzieć, co mówi na ten temat kodeks drogowy, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w razie kontroli – i zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Masa przewożonego ładunku

Kodeks drogowy określa wyraźnie, jaką masę może mieć przewożony towar. Nieprzekraczalną wartością jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (dmc). Można ją łatwo sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu w rubryce F1. Z kolei z rubryki G dowiemy się, jaka jest masa własna pojazdu. Ładowność samochodu to różnica między tymi dwoma parametrami. Maksymalna masa przewożonego towaru nie powinna przekroczyć tej wartości.

Przewóz dużych przedmiotów – wymiary

Oprócz masy musimy zwrócić uwagę na wymiary przewożonych przedmiotów. Z boku ładunek może wystawać poza obrys samochodu, ale szerokość auta z przedmiotem nie powinna przekraczać 2,55 m.

Z przodu ładunek może wystawać na odległość nie większą niż 0,5 metra od przedniej płaszczyzny pojazdu z zastrzeżeniem, że nie powinno to być więcej niż 1,5 metra od fotela kierowcy.

Z tyłu przedmiot nie może wystawać więcej niż 2 metry od krawędzi pojazdu. Warto przy tym zachować odrobinę zdrowego rozsądku i sprawdzić, czy długie i ciężkie przedmioty nie obciążają nadmiernie auta z tyłu. Może to powodować utratę właściwego docisku przednich kół do podłoża, co utrudni kierowanie pojazdem.

Wysokość załadowanego pojazdu nie może przekraczać 4 metrów.

Oznakowanie

Zgodnie z przepisami elementy wystające z przodu samochodu należy oznakować pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i czerwonymi pasami. Ładunek wystający z boku wymaga montażu pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50 x 50 cm. Wystające z tyłu przedmioty oznaczamy czerwoną chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm.

Kary

Odpowiednie oznakowanie ładunku to kwestia bezpieczeństwa. Za niedopatrzenia w tym zakresie zapłacimy mandat:

  • umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne – 200 zł
  • umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający tablice rejestracyjne lub inne tablice albo znaki, w które pojazd jest wyposażony – 100 zł
  • przewożenie ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w niewłaściwy sposób – 150 zł
  • niezabezpieczenie urządzeń służących do mocowania ładunku przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy – 200 zł

Warto więc pamiętać o właściwym zabezpieczeniu towarów. Jeśli jednak przewóz dużych przedmiotów przekracza nasze możliwości, z pomocą przychodzi Transonet.pl. Na giełdzie zlecisz szybki, bezpieczny i tani przewóz ładunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *