Jakie towary można wysyłać na palecie?

ładunek paletowy

Zazwyczaj ładunek paletowy wybieramy jako sposób przewozu towaru ze względu na gabaryty bądź wagę przesyłki. Czasami pojawiają się wątpliwości, czy dany towar nadaje się do transportu paletowego – i co właściwie przewozić na palecie.

Co można wysyłać na paletach?

Na paletach wyślesz:

  • sprzęt RTV i AGD – lodówki, pralki itp.
  • materiały budowlane
  • maszyny
  • drobne towary w kartonach
  • duże ilości chemii gospodarczej
  • karmę dla zwierząt
  • meble

Pojedyncza paczka przewożona na palecie powinna mieć powyżej 50 kg. Innym przypadkiem są paczki niewymiarowe, czyli przekraczające maksymalne dopuszczalne wymiary podane przez firmę kurierską. Wówczas warto wystawić ładunek na giełdzie transportowej, gdzie szybciej zlecisz tani transport palet.

Zabezpieczenie towaru na palecie

Sposób zapakowania towaru wpływa na jego bezpieczeństwo w transporcie, dlatego nie można lekceważyć tego zagadnienia. Po pierwsze, należy sprawdzić stan palet. Drewno nie może być przegniłe ani podłamane. Po drugie, dla większej stabilności kartony układaj na palecie ściśle obok siebie w taki sposób, by nieco zachodziły na siebie. Całość musi pozostać w obrysie palety. Wreszcie – załadowaną paletę owiń kilkakrotnie folią stretch oraz zepnij pasami lub przeznaczonymi do tego taśmami. Możesz dodatkowo wzmocnić konstrukcję styropianowymi wspornikami lub kawałkami kartonu. Na folii naklej list przewozowy.

Dlaczego warto wysłać towar jako ładunek paletowy?

Jeśli przesyłka znajduje się w którejś z kategorii paczek standardowo przewożonych na paletach, skorzystanie z tej możliwości jest korzystne zarówno dla nadawcy, przewoźnika, jak i odbiorcy. Ładunek paletowy jest łatwy do podniesienia za pomocą windy, dlatego jego załadunek nie stanowi problemu dla przewoźnika posiadającego odpowiedni sprzęt. Ponadto, wysyłając towar na palecie, masz pewność, że nie będzie on obracany do góry nogami czy przerzucany. Dobrze zapakowana paleta należycie chroni przed uszkodzeniami. Opłaca się wysłać towar na palecie w przypadku, gdy do przewiezienia pod jeden adres mamy wiele drobnych paczek. Ładunek paletowy będzie tańszy niż wiele drobnych oddzielnych zleceń.

Więcej o tym, jak przewieźć ładunek paletowy, przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *