Jak zorganizować transport roślin?

transport roślin

Każdy miłośnik flory z pewnością zdaje sobie sprawę z trudności, jakie niesie ze sobą transport roślin. Taki towar jest bardzo delikatny i wymaga szczególnej ochrony podczas przewozu. Warto wiedzieć, jak zabrać się za cały proces, żeby kwiatki bezpiecznie dotarły do celu.

Jak przygotować rośliny do transportu?

Przed transportem dobrze jest sprawdzić stan roślin i upewnić się, że są one zdrowe. Jeżeli któraś z roślin została zaatakowana przez szkodnika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że insekty przejdą na inne kwiatki, gdy postawimy je blisko siebie w kartonie przewozowym.

Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, to doniczki. Ciężkie, ozdobne i cenne donice utrudniają transport. Są one po prostu nieporęczne, a przy tym istnieje duże ryzyko ich uszkodzenia – a co za tym idzie, również uszkodzenia samych roślin. Warto więc przesadzić kwiatki do lekkich, nietłukących się doniczek – zwłaszcza w przypadku długiej podróży czy przeprowadzki.

Wskazówka: tuż przed przeprowadzką nie podlewaj roślin. Ziemia ma być sucha, ale po zakończeniu transportu kwiatki wymagają nawodnienia.

Transport roślin – pakowanie

Przy pakowaniu dobrze jest podzielić rośliny na mniejsze i większe, co znacznie ułatwi cały proces. Transport roślin o niewielkich rozmiarach przebiegnie najlepiej, jeśli będą one zapakowane w karton. Owinięte w papier doniczki stawiamy jedną obok drugiej, tak, by roślinki znajdowały się w stabilnej pozycji. Puste miejsca wypełniamy zwiniętymi gazetami. Dzięki temu doniczki nie będą się przemieszczać ani przewracać. Podpisany karton zostawiamy otwarty dla lepszej wentylacji.

Duże rośliny wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, żeby z doniczek nie wysypywała się ziemia. W tym celu można owinąć donicę siatką foliową. Ważne jest też przywiązanie do siebie wystających gałęzi, które mogłyby się złamać podczas transportu.

Bezpieczny transport roślin – o czym należy pamiętać?

Rośliny są wrażliwe na wszelkie zmiany. Zbyt niskie temperatury mogą być dla nich bardzo uciążliwe, dlatego należy szczególnie chronić kwiatki podczas przewozu. Wnosimy je do samochodu jako ostatnie, a wyjmujemy jako pierwsze. Podczas rozpakowywania warto znaleźć dla nich miejsce odpowiednie do ich potrzeb, jeśli chodzi o nasłonecznienie, przeciąg i temperaturę. Jeśli chcesz skorzystać z usług specjalistów, wystaw ogłoszenie na giełdzie Transonet.pl. Profesjonalni przewoźnicy zrealizują transport roślin tanio, szybko i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *