Jak zorganizować przewóz ładunków paletowych?

przewóz ładunków paletowych

Popularnym sposobem na przewiezienie dużych, ciężkich towarów są palety. Dzięki nim łatwiejszy jest zarówno sam transport, jak i załadunek oraz rozładunek. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się przy wysyłaniu paczek wielkogabarytowych, przekraczających dopuszczalne wymiary – w większości firm kurierskich oznacza to przesyłki powyżej 30 kg.

Przewóz ładunków paletowych – jaką paletę wybrać?

Na rynku dostępne są różne rozmiary palet. Kurierzy odmawiają jednak przyjmowania niektórych z nich, a czasami bywa tak, że pobierają dodatkowe opłaty za przewóz ładunków na paletach uznanych za niestandardowe. Stosowanie europalet, czyli palet w standardowych wymiarach 120 cm x 80 cm x 15 cm, to najlepsze rozwiązanie. Waga ładunku nie powinna przekraczać 1 tony, a jego wysokość ma zamknąć się w 180 cm (wliczając paletę). Co ważne, nie wszystkie palety o podanych wymiarach można nazwać europaletami, a jedynie takie, które posiadają licencję i są oznaczone znakiem EPAL.

Jak zapakować ładunek paletowy?

Odpowiednie opakowanie i zamocowanie towaru na palecie jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu transportu. To również kwestia bezpieczeństwa osób mających styczność z ładunkiem – kierowcy czy ładowacza. Dlatego też przesyłkę należy dobrze przymocować, aby nie przemieszczała się podczas transportu. W tym celu można wykorzystać taśmy bindujące i folię stretch (kilkukrotne owinięcie folią zminimalizuje ryzyko jej przerwania). Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o przewóz ładunków paletowych?

  • równomierne rozmieszczenie towaru na palecie – w miarę możliwości należy ułożyć go w formie sześcianu, co umożliwi maksymalne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej,
  • jeśli przesyłka ma nieregularny kształt, ważne jest centralne umieszczenie środka ciężkości,
  • ładunek nie może wystawać poza obrys palety,
  • cięższe elementy przesyłki należy umieścić na spodzie,
  • owalne przedmioty zabezpieczyć klinami i specjalnymi taśmami mocującymi,
  • niektóre firmy kurierskie wymagają, by wszystkie rogi przesyłki były zabezpieczone kartonowymi narożnikami.

Wymagania mogą się nieco różnić w zależności od wybranej firmy kurierskiej, ale ogólna zasada jest taka sama: chodzi o bezpieczeństwo i uchronienie ładunku przed zniszczeniami.

Przewóz ładunków paletowych – system doręczeń

Najczęściej stosowany system doręczeń w przypadku przesyłek paletowych to burta-burta. Oznacza to, że nadawca musi udostępnić przesyłkę gotową do bezpośredniego załadunku – umieszczoną na podłożu. Również przy doręczeniu odbiorca sam musi przemieścić paletę zostawianą przez kuriera na podłożu. Jeśli chcą Państwo zlecić szybki i tani przewóz ładunków paletowych, giełda Transonet.pl jest najlepszym rozwiązaniem. Jedną z jej wielkich zalet jest możliwość dogadania się z przewoźnikiem w zależności od indywidualnych potrzeb.

1 thought on “Jak zorganizować przewóz ładunków paletowych?

  1. Pingback:Transport sprzętu sportowego - Transonet transport ładunków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *