Jak przewieźć fortepian?

transport fortepianu

Transport fortepianu to nie lada wyzwanie ze względu na specyfikę tego przedsięwzięcia. Ten instrument muzyczny wyróżnia się swoimi ponadnormatywnymi gabarytami, a przy tym niezwykłą podatnością na uszkodzenia. Jest to ogromny, a zarazem delikatny sprzęt – tak więc do tematu jego przewozu należy podejść umiejętnie.

Waga fortepianu

Pierwszą trudnością w transporcie fortepianu jest waga tego instrumentu. Może ona wynosić kilkaset kilogramów – szacunkowo ok. 250-500. Te wartości różnią się w zależności od obecności bądź braku ramy, rodzaju zastosowanych do budowy fortepianu materiałów, wreszcie – użytych technologii. Sam rozmiar jest często mylący. Nawet te mniejsze „fortepianiki” potrafią okazać się nieprzyjemną niespodzianką w tej kwestii. Nierównomierne rozłożenie ciężaru to kolejne wyzwanie, z jakim zetknie się osoba transportująca fortepian.

Transport fortepianu – co jest potrzebne?

Bezpieczny przewóz fortepianu to zadanie, do którego potrzebnych jest kilka osób. Ponadto konieczny będzie sprzęt pomocniczy, na przykład wózek o dużym udźwigu oraz specjalne pasy do przenoszenia fortepianu bądź wniesienia go na wyższe piętro budynku. Ważne, żeby transport fortepianu wykonywany był przez osoby znające się na rzeczy – najlepiej wyspecjalizowanych fachowców, którzy zrealizują zlecenie z należytą dokładnością i starannością. Chodzi tu o uchronienie przed zniszczeniami delikatnego wnętrza oraz minimalizację ryzyka powstania drobnych rys na obudowie, które obniżą walory estetyczne instrumentu.

Kiedy najlepiej realizować transport fortepianu?

Ten delikatny instrument jest wrażliwy na różne czynniki, również na temperaturę. Dlatego wskazany jest transport fortepianu poza sezonem grzewczym, kiedy różnice temperatur między wnętrzem i zewnętrzem są niewielkie. Przewóz zimą jest trudniejszy, chociaż nie niemożliwy.

Transport fortepianu – zleć go profesjonalistom

Duża masa fortepianu oraz wysokie ryzyko uszkodzenia instrumentu w procesie transportu to czynniki, które skłaniają do zlecenia przewozu fortepianu profesjonalnej firmie. Przewoźnik powinien zapewniać ubezpieczenie OC oraz mieć doświadczenie w transporcie instrumentów tego typu. Rzetelne firmy transportowe zajmujące się transportem fortepianów znajdziesz na Transonet.pl. Warto poświęcić chwilę na rozmowę przed zleceniem przewozu – przewoźnik doradzi, jak dokładnie przygotować instrument do transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *